Autor Subiect: CIF BON FISCAL  (Citit de 1252 ori)

melegag

• Full Member
  • Mesaje postate: 121
CIF BON FISCAL
« : August 02, 2013, 06:08:44 pm »
Buna ziua,

am introdus un bon fiscal cu optiunea de CIF direct pe bonul fiscal. Problema este ca clientul are in baza de date si optiunea RO dar pe bon acest lucru nu a fost imprimat.

In concluzie nu este corect ca pe bon sa fie tiparit fara RO acolo unde este cazul... duce la nedeclararea corecta mai departe a ambilor parteneri.

melegag

• Full Member
Re: CIF BON FISCAL
« Răspuns #1 : August 13, 2013, 12:48:31 pm »
Buna ziua,

vad ca iarasi se repeta istoria nu neraspunsul la intrebari, respectiv cu imposibilitatea corectarii erorilor semnalate !!!

asistenta tehnica

• Global Moderator
  • Full Member
  • Mesaje postate: 208
« Răspuns #2 : August 13, 2013, 02:04:58 pm »
Buna ziua,

Am verificat situatia semnalata de dumneavoastra. Conform legii, pe bonul fiscal nu este obligatoriu sa apara si atributul fiscal RO.

O zi buna!

melegag

• Full Member
« Răspuns #3 : August 15, 2013, 10:58:07 am »
imi puteti da exact paragraful de lege unde este acest lucru exprimat ?

asistenta tehnica

• Global Moderator
  • Full Member
« Răspuns #4 : August 16, 2013, 03:51:56 pm »
Modificarea s-a facut conform:

Hotărâre Guvernului nr. 84/2013 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 136 din 14.03.2013 (M.Of. 136/2013).

Este specificat sa apara codul fiscal, iar atributul nu este parte a codului fiscal

melegag

• Full Member
« Răspuns #5 : August 21, 2013, 10:11:09 am »
Buna ziua,

daca nu stiti sa cititi legislatia romana si faceti conspect dupa cum va taie capul atunci va ajut eu cu clarificari:

HG 84 / 2013
17. La punctul 46, alineatul(3)se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(3) Pentru achizițiile de bunuri  şi servicii pe bază  de bonuri fiscale emise în
conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență  a Guvernului nr. 28/1999 privind
obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată,
cu modificările  şi completările ulterioare, deducerea taxei poate fi justificată  cu bonurile
fiscale care îndeplinesc condițiile unei facturisimplificate în conformitate cu prevederile art.
155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal dacă furnizorul/prestatorul a menționat pe bonul
fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de
TVA al beneficiarului. Prevederile acestui alineatse completează cu cele ale pct. 45."

Legea 571 / 2003 - actualizata
ART. 154 Prevederi generale referitoare la înregistrare
(1) Codul de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit conform  art. 153 ;şi 153^1, are prefixul “RO”, conform Standardului internaţional ISO 3166 - alpha 2

In consecinta va rog de urgenta sa remediati si aceasta problema a tiparirii corecte a "codului de inregistrare in scopuri de tva" pe bonul de casa de marcat fiscala.

melegag

• Full Member
« Răspuns #6 : August 21, 2013, 12:04:01 pm »
Mai mult decat atat, pina si voi ati scris CIF si nu CUI, este o diferenta intre ele.

asistenta tehnica

• Global Moderator
  • Full Member
« Răspuns #7 : August 21, 2013, 05:07:21 pm »
Buna ziua,

Desi pana acum nu am avut nici o cerinta in acest sens, o sa transmit catre analiza includerea RO-ului pe bonul fiscal.

De asemenea revenim cu rugamintea de a folosi un ton respectuos atunci cand va exprimati o parere sau chiar o nemultumire.