Autor Subiect: FACTURA TRANSPORT  (Citit de 4753 ori)

alinaol

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
FACTURA TRANSPORT
« : Februarie 20, 2014, 06:32:52 pm »
Buna seara,
va rog sa-mi spuneti cum se introduce o factura de transport pentru o achizitie din UE, transport de la un furnizor local si de asemenea cum se aplica si acciza pentru aceasi marfa din UE.
Va multumesc!

CIEL ROMANIA

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 700
Re: FACTURA TRANSPORT
« Răspuns #1 : Februarie 21, 2014, 03:17:02 pm »
Se creaza o factura de cumparare cu articolul de tip servicii ( denumire transport ) , iar pe factura respectiva se bifeaza “transport”.   Se creeaza o alta factura , de la acelasi partener , se inregistreaza articolele , facem receptia , alegem depozitul , dupa care apasam pe butonul de repartizare costuri , la cost selectam transport , si se alege factura de transport.

alinaol

• Newbie
  • *
« Răspuns #2 : Februarie 21, 2014, 07:16:23 pm »
Marfa venita dintr-o tara intracomunitara ,este adusa de un transportator local(din Romania).
Daca inregistrez factura de serivii tip transport pe furnizorul local,nu se poate ca si articolele,produsele sa le inregistrez pe acelas furnizor.Sunt doi furnizori diferiti unul cu taxare inversa si un furnizor local.
si acciza...
Imi cer scuze dar nu am inteles.

CIEL ROMANIA

• Administrator
  • Hero Member
« Răspuns #3 : Februarie 25, 2014, 10:26:36 am »
Partenerii folosti pot fi diferiti: unul se selecteaza pe factura de transport si celalalt pe factura de achizitie.La crearea facturii de achizitie, la Receptie apasati butonul Repartizare costuri si selectati factura de transport .

alinaol

• Newbie
  • *
« Răspuns #4 : Februarie 25, 2014, 07:53:42 pm »
Buna seara,
Cu factura de transport s-a rezolvat ,dar cu acciza?

CIEL ROMANIA

• Administrator
  • Hero Member
« Răspuns #5 : Februarie 26, 2014, 10:16:00 am »
Pentru a evidentia si acciza, pe factura de cumparare trebuie sa aveti selectat un partener cu rezidenta NON UE. La repartizarea de costuri dupa ce selectati factura de transport, puteti selecta si sectiunea de "Alte taxe" unde puteti incadra acciza.

alinaol

• Newbie
  • *
« Răspuns #6 : Februarie 26, 2014, 05:49:55 pm »
La repartizare de costuri nu apare ''alte taxe'',este doar repartizare pe transport si pe servicii din factura.

CIEL ROMANIA

• Administrator
  • Hero Member
« Răspuns #7 : Martie 06, 2014, 11:30:17 am »
Pentru a evidentia acciza trebuie sa creati un articol de tip serviciu pe care sa il adaugati in factura dvs .

elena.cretu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #8 : Octombrie 27, 2018, 10:20:16 pm »
Buna ziua,

Si daca transportul e pe aceeasi factura, cum il repartizez pe mai multe documente? Daca imi spuneti sa creez factura de transport, o sa am probleme cu nr de inregistrare si mai tarziu cu nr. facturilor declarate in D394. Stiu ca in vechea versiune puteai sa faci aceasta repartizara fara a afecta alte raportari.

Florentina.Ilie.CIEL

• Florentina.Ilie.Ciel
  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
« Răspuns #9 : Octombrie 29, 2018, 10:44:11 am »
Buna ziua,
Dumneavoastra aveti pe factura si o linie cu transportul pe care doriti sa il repartizati si pe alte facturi, sau doar pe aceasta pe care se afla?
Pe aceeasi factura il puteti repartiza mergand pe Repartizare costuri pe apoi pe tab-ul "Servicii din factura".