Autor Subiect: Concediu medical  (Citit de 468 ori)

silviap

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Concediu medical
« : Noiembrie 01, 2013, 05:03:05 pm »
Trebuie sa introduc un concediu medical pentru cineva care e angajat cu o luna in urma si imi apare mesaj ca nu am stagiu de cotizare.

CIEL ROMANIA

• Administrator
  • Sr. Member
  • Mesaje postate: 485
Re: Concediu medical
« Răspuns #1 : Noiembrie 01, 2013, 05:06:41 pm »
Buna ziua,

Daca angajatul a lucrat in alta parte anterior se completeaza stagiul de cotizare:

1. Meniul Utilitare-->Editare baza de calcul CM
2. Se completeza zile conditii normale, cu nr de zile lucratoare in luna.
3. Se completeza venitul realizat pe ultimele 6 luni.

Daca nu a mai lucrat in lunile anterioare in alta parte, trebuie sa aiba cel putin 22 de zile lucrate la societatea dumneavoastra ca sa ii puteti acorda concediul medical.

roxanamo

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #2 : Noiembrie 12, 2013, 06:06:15 pm »
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez intrucat am un angajat cu 54zile lucrate anterior concediulului medical, nu a lucrat inainte de data angajarii in compania noastra si programul de salarii totusi nu imi accepta calculul concediului medical, cu mesajul "stagiul de cotizare incomplete".

CIEL ROMANIA

• Administrator
  • Sr. Member
« Răspuns #3 : Noiembrie 13, 2013, 11:16:41 am »
Buna ziua,

Pentru aceasta situatie este nevoie sa mergeti in Ajutor-Actualizare on-line si sa dati verificare pentru a actualiza la ultima versiune de program .

eurocontinvest2003

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
« Răspuns #4 : Decembrie 11, 2013, 10:21:35 am »
Buna ziua.

Am si eu o mare problema. Un angajat care a suferit un accident a primit CM cod 06 dupa care, in continuare, i s-a dat cod 03. Cand vreau sa adaug CM cod 03 imi da mesajul "Nu exista un concediu care sa se termine in ziua anterioara inceperii concediului curent!". Unde este greseala?

Multumesc!

CIEL ROMANIA

• Administrator
  • Sr. Member
« Răspuns #5 : Decembrie 11, 2013, 12:06:14 pm »
Buna ziua,

Cele doua tipuri de concediu medical nu sunt compatibile.Nu veti putea adauga un concediu medical cu cod 03 ca fiind in continuarea celui cu cod 06.
Pentru a putea introduce cele doua concedii este necesar ca pe cel cu cod 03 sa nu il puneti ca fiind in continuare.